Навігація
Посилання


Юридична етика

1.2. Як виникла мораль? Ситуація морального вибору


Етика починається зі з´ясування того, що являє собою феномен морального вибору, який ставить перед кожним із нас дуже непрості та досить неприємні проблеми. Етика займається створенням і обґрунтуванням етичних систем, що дають людині орієнтири, що допомагають усвідомлено зробити цей вибір і, головне, розпізнати ситуацію, де цей вибір неминучий, оскільки відмова від ухвалення морального рішення само по собі є рішенням підкоритися.

Завершується етика виявленням загальних етичних принципів, що не залежать від конкретних особливостей тієї чи іншої етичної системи і володіють досить переконливою самоочевидністю. Три поняття - ситуація морального вибору, етична система й етичні принципи - дозволяють окреслити предметну галузь етики.

У ситуації морального вибору людина має поводитися відповідно до моральних принципів, ґрунтуючись на частково усвідомлених, частково неусвідомлених орієнтирах. У ситуації, що виглядає як ситуація морального вибору, людина спирається на свої уявлення про мораль. Етика виходить з передумови, що мораль як належне існує незалежно від суб´єктивних уявлень.

З´ясувавши, що ситуація морального вибору є, то тільки в цих ситуаціях діє мораль на людські вчинки. Моральний вибір вимагає від людини вирішити, чи не суперечать важливі для нас цінності не цілком усвідомленим інтересам збереження і розвитку власної особистості. Моральний вчинок відбувається всупереч очевидному, змушує жертвувати корисним і приємним.

1. Першою передумовою морального вибору є здатність оцінювати, тобто додавати цінність різним видам благ і визначати, що для суб´єкта є цінністю. Цілком очевидно, що маленька дитина чи людина з глибокими психічними аномаліями не може вірно оцінювати предмети і явища, тим більше цінності ідеального характеру.

Уявимо дитину, що за допомогою плачу та вереску вимагає іграшку, якою бавиться така сама дитина. їй поки що невідомо, що її претензії необгрунтовані. Зовсім інша справа, якщо так поводитиметься доросла свідома людина.

2. Вибір доступний тільки розумній істоті, здатній міркувати про цінності. Можливість обирати в об´єктивних умовах варіант вчинку і є свобода волі. Розум і воля роблять людину відповідальною за свій вчинок, тобто здатність людини діяти на основі свободи волі та за наявність розуму (системи особистісних цінностей) дають можливість відрізнити добро від зла. Це і становить основу морального вчинку.

На вулиці страшенна спека. Біля кіоску з водою величезна черга, в якій стоять діти та люди похилого віку. Ви підходите до черги і страшенно волієте випити келих пива. Ось вам і ситуація морального вибору. Перед вами можливість в об´єктивних умовах обирати варіант вчинку - стояти в черзі як усі чи діяти за принципом "мені дуже хочеться". Вас зовсім не лякає лайка в черзі, ви нікого не боїтесь, але вирішуєте терпляче стояти в черзі. Чому? Тому що ви здатні відрізняти добро від зла, гарне від поганого.

3. У ситуації морального вибору завжди існує внутрішнє відчуття, що варто вчинити не так, як мені в цей момент хочеться, а всупереч цьому. Мені дуже хочеться утамувати спрагу, але я мушу потерпіти, бо в черзі є люди, які, більше страждають від спраги.

    <
    li>Це викликає дискомфорт і вимагає певних зусиль волі. Кінець кінцем людина поводиться відповідно своїй волі, тобто так, як вона сама цього хоче. В черзі ви обрали варіант поведінки не тому, що вас хтось утримав або присоромив, а тому, що ви так самі захотіли. Як виявляється, від «я хочу» до «мені хочеться» велика дистанція.
  1. Іноді оточення суб´єкта чекає від нього відмови від того, щоб він чинив так, як йому хочеться. Але якщо людина діє тільки тому, що цього хочуть навколишні, то це ще не моральний вибір, а лише готовність рахуватися з оточенням, що може бути аморальним.

Та сама ситуація біля кіоску з водою. Ви підійшли до нього з компанією. Вам дуже хочеться пива і ви б пішли поза чергою. Але ви добре знаєте, що ваша компанія вас осудить за такий вчинок і не вибачить вам хамства. Ви стаєте в чергу. Ви дієте вірно, але це не є вашим власним вибором. Ви дієте так тому, що не бажаєте осуду своїх друзів. Це не ваш вибір.

  1. Моральний вибір завжди пов´язаний з відмовою від власних домагань заради того, щоб зберегти моральну гідність. А власне, чому ви вирішили терпіти спрагу доки її не задовольнять кілька десятків людей, якщо можна зробити це набагато швидше. Ви прагнете зберегти моральну гідність. Це для вас дорожче ніж втамування нестерпної спраги.
  2. Моральний вибір - це не планування окремого майбутнього і не теоретична уява того, як варто діяти в окремих можливих випадках. І те й інше можна відкласти на невизначений термін. Моральний вибір відбувається тут і зараз - за обставин, над якими ми не владні. Вирішивши, що за нинішніх несприятливих умов варто діяти, виходячи з обставин, а не за моральними орієнтирами, відклав моральний вибір на потім, людина фактично відмовляється від морального вчинку, намагаючись пливти за течією.

І. Кант вважав, що «зло - це просте віддання себе стихійному ходу справи, потоку. Розбещеність».

У самостійних вправах автор пропонує виконати невеликий експеримент - спробувати уявити себе діючою особою (суб´єктом) конкретних життєвих ситуацій, що зазначаються, і вирішити, які з них ставлять перед суб´єктом проблему морального вибору.

Етика не вчить, як слід вчинити в ситуаціях морального вибору. Це справа професійної практичної моралі. Етика досліджує сам феномен моральної ситуації. Вона пояснює підстави, на яких ґрунтується мораль, і логіку морального вибору.


загрузка...