Навігація
Посилання


На території Південної Азії розташовані сім держав, які входять до групи країн, що розвиваються: Бангладеш, Бутан, Індія, Мальдіви, Непал, Пакистан, Шрі-Ланка.

Особливості географічного положення країн регіону визначаються їх центральним розташуванням у басейні Індуського океану. Ще з давніх часів і дотепер Індія та Цейлон підтримували тісні морські торгові зв’язки з країнами Середземномор’я, Південно-Східної Азії, Китаєм.

Сучасний політичний стан регіону характеризується нестабільністю через суперечки між Індією і Пакистаном щодо належності території Кашміру, на якій було утворено індійський штат Джамму і Кашмір, частина території якого підконтрольна Пакистану. Становище погіршується ще й тому, що дві держави, змагаючись у військовій могутності, інтенсивно працюють над виготовленням ядерної зброї (Індія перший випробувальний вибух ядерного пристрою зробила у 1974 р., Пакистан — у 1998 р.).

В усіх країнах економічні реформи, у т. ч. внутрішньо- та зовнішньоекономічна лібералізація, розпочалися у першій половині 90-х років XX ст. і продовжуються дотепер. їх традиційні конкурентоспроможні на світовому ринку товари — продукція швейної і текстильної промисловості, продовольство. Надходження іноземних прямих інвестицій до цього регіону становлять понад 4,5 млрд. дол. щороку, і вони мало доповнюють внутрішні інвестиції. Для більшості країн регіону традиційними є консерватизм, господарська інертність, відстороненість від потреб народу, синдром «удільності князівств». Це спричинює поширення тіньової економіки, яка набула катастрофічних масштабів. Основними проблемами розвитку держав є бідність та великий зовнішній борг.

Незважаючи на те, що всі країни регіону об’єднані в Асоціацію регіонального співробітництва Південної Азії (СААРК), вона не відіграє важливої ролі і за ступенем впливу на світову економіку поступається багатьом подібним об’єднанням. Важливе значення у південноазійській системі держав мають Індія та Пакистан, при цьому їх геополітичні цілі протилежні. Для Індії головним і перспективним напрямом геополітики є південний схід. Вона прагне до участі в Азійсько-Тихоокеанському економічному співробітництві (АТЕС). Пакистан, навпаки, має тісні зв’язки з країнами Південно-Західної Азії та орієнтований на північ, усередину Євразії.


загрузка...