Навігація
Посилання


В Україні є близько 20 тис. озер, з них понад 7 тис. мають площу понад 0,1 км2.

За походженням озера України поділяються на: заплавні (переважають у заплавах річок); карстові і просадочні; приморські (лагуни і лимани); загатні, каррові та вулканічні.

Найбільше озер розташовано у заплавах Дунаю, Дніпра, Прип’яті, Десни, Сіверського Дінця, Орелі, Самари та малих річок Полісся. Заплавні озера здебільшого невеликі за площею, мають незначну глибину, розміри їх несталі. Живляться за рахунок річок, які заповнюють озерні улоговини під час паводків та повені. Наприклад, у Києві озеро Райдужне, Тельбін.

Карстові озера утворилися в районах поширення легкорозчинних. гірських порід. Найбільшою є група Шацьких озер, які об’єднують понад 30 невеликих прісноводних водойм (Світязь, Пулемецьке, Лука, Люцимір тощо). Живляться карстові озера за рахунок підземних вод.

У басейні Сіверського Дінця е озера просадочні, які утворилися під час просідання ґрунту при вимиванні з нього солей (Рапне, Вейсове, Сліпне).

Значну групу становлять приморські озера на узбережжі морів і лимани, відокремлені від моря піщаними косами. Деякі з них сполучені з морем (Дніпровський, Бережанський тощо). Рівень води в лиманах нижчий за рівень моря. Живляться ці озера за рахунок річкового стоку та інфільтрації морських вод. їх площа та рівень води несталі. Майже всі озера і лимани України засолені. Особливо великий вміст солей в озерах та лиманах Кримського півострова (Сасик, Донузлав, Сакі, Перекопські, Тарханкутські озера). Найбільші з лиманних озер: у пониззі Дунаю — Кагул, Катлабух; між гирлом Дунаю і Дністровським лиманом — Сасик, Шагани, Алібей.

У Карпатах є загатні озера, що утворилися внаслідок гірських обвалів і зсувів (Синевир, ІІІибєнне), каррові озера, походження яких пов’язане з морозним вивітрюванням (Бребенескул), а також вулканічні, що утворилися в кратерах колишніх вулканів (Липовецьке, Синє тощо). Вода в останніх слабомінералізована.

Озера ціняться переважно своїми рибними запасами, одночасно вони є прекрасними природними угіддями для штучного розведення риби і вирощування водоплавної птиці. Кримські озера використовуються для видобутку солей, а також у бальнеологічних цілях.


загрузка...