Навігація
Посилання


Географія

17.1. Проголошення незалежності України та її вплив на геополітичну ситуацію в Європі


Верховна Рада України 24 серпня 1991 р. проголосила незалежність України і утворення самостійної держави Україна, територія якої є неподільною і недоторканною. На референдумі 1 грудня 1991 р. український народ висловився за незалежність своєї Батьківщини, підтвердивши рішення найвищого органу країни.

Геополітичне значення утворення незалежної Української держави для всієї Європи дуже велике. З´явилася ще одна демократична країна у цій частині світу. Величезний людський та економічний потенціал, науково-технічні можливості, найбільша за площею територія, працьовитий і освічений народ, значні природні багатства тощо — все це висуває Україну в потенційні лідери європейської спільноти держав.

У долі будь-якої країни, геополітичній ситуації, яка створюється довкола неї, велику роль відіграє ментальність (спосіб мислення, характер) її народу. Українці характеризуються терпимістю до інших народів, не агресивністю (ніколи не загарбували землі інших країн), лагідністю, гумором, працелюбністю, акуратністю тощо. Всі ці риси, так чи інакше виражені у державній політиці, мають сприятливе значення для побудови нової Європи. Україна не заміряється на інтереси інших держав, не має жодних територіальних претензій до сусідів. її політика є стабілізуючим чинником у Європі і всьому світі.

Геополітичне положення України в Європі та її вплив на геополітичну ситуацію в цій частині світу залежить від подолання нею внутрішньої соціально-економічної кризи і поглиблення інтеграції (об´єднання) в міжнародні європейські системи колективної безпеки. Входження до таких систем разом із цивілізованими країнами Заходу покращить геополітичний клімат у Європі і становище України як незалежної держави, оскільки територіальні претензії до неї стануть відповідно і претензіями до дружніх їй держав.

Якщо проголошення незалежності України сильно змінило геополітичний простір Європи, той подальше становлення почало все відчутніше впливати на повсякденне життя цієї частини світу. Розміри території, чисельність населення, економічний потенціал уже не можуть ігноруватися жодною країною світу. Тому нині Україна стає все більшим чинником політичної ситуації не лише Європи, але й усього світу. Розширюються зв´язки з такими віддаленими країнами, як Бразилія, Китай, Японія, Індія, Австралійський Союз тощо. Про Україну, її народ і господарство довідуються все більше людей у різних куточках нашої планети.


загрузка...