Навігація
Посилання


Всесвітня історія

1. Світ ісламу напередодні хрестових походів


У VII ст. у Південній Аравії в середовищі арабів-кочівників виникло нове релігійне вчення - іслам. Воно розповсюдилося по всьому арабському світу і на його ґрунті засновник ісламу - Мухаммед - утворив велетенську державу. Після смерті Мухаммеда його продовжувачі і соратники, Абу Бакр, Усман і Алі, почали завоювання й успішно оволоділи Сирією, Палестиною, Північною Африкою та Сицилією. У 711 р. араби заволоділи Іспанією. На початку VIII ст. араби вторглися до Франції, але в 723 р. у битві при Пуат´є Карл Мартелл завдав їм поразки і змусив відступити. Просування ісламу в Європу, таким чином, було призупинено.

На завойованих територіях араби встановлювали дружні стосунки з місцевим населенням. Іновірці не переслідувалися і могли зберігати свою релігійну організацію. Держава у мусульманському світі відігравала більшу роль, аніж в Європі. Халіф являвся верховним володарем землі. Бюрократичний апарат був суворо централізованим. Велику роль у житті мусульманської держави відігравала активна зовнішня торгівля, яка приводила до накопичення значних багатств, оскільки внутрішнього ринку в європейському розумінні тут не існувало.

Напочатку XI ст. племена сельджуків вдерлися до Алтаю, до Середньої Азії і до Ірану. Вони витіснили арабів зі Східного Середземномор´я і на величезній території було утворено Сельджук -ський султанат. Сельджуки сприйняли ісламську релігію, культуру і воєнне мистецтво, значно зміцнили свою державу і стали небезпечними для сусідніх з ними володінням Візантійської імперії.


загрузка...