Навігація
Посилання


Всесвітня історія

3. Початок війни, розвиток воєнних дій


Від самого початку війни всі переваги опинилися на боці Англії, війська якої успішно застосовували при облозі фортець важку артилерію, а на морі - повороткий флот. У 1346 р. французька лицарська кіннота зазнала тяжкої поразки біля Крессі. Англійці здобули перемогу завдяки добрій взаємодії англійської кінноти та піхоти. Одночасно було завдано удару по французам в Гієні та Гасконі, який вчинив син англійського короля, принц Едуард, талановитий полководець, що мав серед своїх лицарів прізвисько „Чорний принц".

У 1356 р. його загін, що повертався після бою, потрапив у засідку біля Пуатьє і був оточений французами на чолі з королем Іоанном Добрим. Принц Едуард звернувся до ворогів із проханням надати можливість вийти з оточення навіть ціною складання зброї та прапорів, але Іоанн Добрий забажав, щоб англійці визнали себе бранцями. Відчуваючи себе великим полководцем, король Іоанн забув урок з поразки при Крессі і зовсім інакше перешикував своїх лицарів. Чорний принц, який вже приготувався до неминучої поразки і полону, а може навіть смерті, був уражений, коли побачив, що французи рушили на нього... у пішому порядку.

Протягом короткочасного, навіть блискавичного бою англійські лучники в упор розстріляли броньованих і неповоротких французьких лицарів, які, рухаючись пішки, перетворилися просто на мішені. До того ж, англійські лучники були озброєні луками розміром у людський зріст. Стріляючи довгими стрілами, вони могли сильніше відтягувати тятиву і, таким чином, ударна сила луків дозволяла їм пробивати наскрізь лицарські обладунки.

Приголомшений Іоанн Добрий з купкою вцілілих васалів здався в полон. Його було вивезено до Англії, де він і помер, забутий своїми підданими. За таких умов спадкоємець престолу дофін Карл скликав у 1356 р. Генеральні Штати, яким було передано владу згідно з „Великим березневим ордонансом". Лише після придушення Жакерії та Паризького повстання дофін захопив Париж і розпустив Генеральні Штати. У Бретін´ї йому довелося підписати мирну угоду з Англією, за якою останній віддавалася вся південно-західна частина Франції. Після смерті Іоанна Доброго, якому Генеральні Штати відмовили у викупі, дофін став королем Франції Карлом V (1364-1380 pp.).

Він запровадив воєнний податок для набору найманців. Почали формуватися невеликі лицарські загони для партизанських дій. Тактика „жодного нападу без забезпечення раптовості" була винайдена конетаблем Франції Бертраном дю Гескленом. Може така обережна тактика убезпечувала від поразки, але вирішального перелому в ході війни вона надати не могла.

Восени 1415 р. нова англійська армія висадилася в Нормандії. Французам з їхньою 4-кратною перевагою достатньо було тільки блокувати дороги, щоб голодом зламати ворога. Але командування забуло і досвід Крессі, і досвід дю Гесклена, і знову завдало лобового удару на непідготованій позиції. Біля селища Азенкур французькі війська було наголову розбито. У полон до англійців здалися 10 тис. французьких лицарів, які були зовсім деморалізовані. Англійці зайняли Париж.

У 1420 р. у Труа було підписано мир, за яким англійський король Генрих V взяв шлюб із дочкою французького короля Карла VI. Таким чином, він ставав регентом Франції, яка „з´єдналася" з Англією.


загрузка...