Навігація
Посилання


Всесвітня історія

5. Реставрація Стюартів. Історичне значення англійської буржуазної революції


За таких умов заможні верстви звернулися до ідеї відновлення монархії. Організатором перевороту став генерал Монк, який командував англійськими військами в Шотландії. Він увійшов у таємні зносини з Карлом II, який тим часом був в еміграції в Голландії. Карл II, син Карла І, підписав декларацію про амністію всім учасникам революції. Він пообіцяв поважати привілеї парламенту. Війська генерала Монка зайняли Лондон і під їх прикриттям зібрався конвент з пресвітеріан та кавалерів. Карла II було проголошено королем Англії (1660-1685). Палату лордів було відновлено.

Усі обіцянки Карла II було відразу ж порушено. Мертві тіла Кромвеля та інших діячів революції було піддано надруганию. Деяких організаторів суду над Карлом І було страчено. Почалися репресії. Англіканську церкву було відновлено. Та скасування самодержавства залишилося чинним. Більшість земель лишилися в руках нових власників. Торгівля швидко зростала. Прискорився процес первісного накопичення капіталу. Наприкінці 1670 р. парламентська опозиція оформилася в партію вігів, а прибічники короля отримали назву торі. Біги спиралися на нове дворянство, а торі мали підтримку від старого феодального дворянства, королівського двору, чиновників. Невдовзі король розпустив парламент та посилив репресії проти вігів. Феодальна реакція набула ще більш лютого характеру за правління Якова II (1685-1688 pp.). Він правив без парламенту, проводячи жорстокі репресії. Навіть торі відвернулися від нього. Лідери опозиції підготували змову і на початку 1689 р. всадовили на престол правителя Голландії Вільгельма Оранського. Було ухвалено Біль про права, за яким король втрачав право скасовувати чи призупиняти видані парламентом закони, встановлювати нові податки та збирати війська без згоди парламенту. Це було втіленням компромісу між дворянством та буржуазією та сприяло подальшому капіталістичному розвитку країни.

Наслідки англійської революції мали важливе значення. Унаслідок революції та перевороту 1688 р. нове дворянство, а через нього також і буржуазія, отримали можливість використовувати державну владу для значного прискорення капіталістичного розвитку країни. Наслідком цього було те, що Англія першою пережила промислову революцію та в подальшому перетворилася на першу велику промислову капіталістичну державу, на багато років випередивши інші держави Європи, де в XVII ст. та більшою мірою також у XVIII ст. ще були відсутні передумови буржуазних революцій.

Ідеї конституційної парламентської монархії, республіки, рівності людей у правах, що були висунені в Англії у XVII ст., справили вплив на розвиток буржуазної ідеології та підготовку буржуазних революцій в Європі та Америці.


загрузка...