Навігація
Посилання


Всесвітня історія

3. Перший (чеський) період війни 1618-1621 pp.


Новий уряд Чехії зміцнив збройні сили, вигнав з країни єзуїтів, домовився з Моравією про спільний союз і рушив військом на Відень. Уряд відмовився визнавати права Фердінанда на чеську корону, обравши королем Фрідріха Пфальцького - голову Євангелічної унії.

Керівники Чеського повстання розраховували таким чином, що їх підтримають німецькі протестанти (спертися на власний озброєний народ вони побоялися). Але ці розрахунки на впливовість Фрідріха виявилися марними. Він не мав ані коштів, ані війська. Тим часом до скарбниці Фердінанда потекли гроші від папи римського та від Католицької ліги. До того ж свою допомогу обіцяв і польський король.

8 липня 1620 р. поблизу Праги, біля Білої Гори чеські війська зазнали поразки. Чехія та Моравія були захоплені переможцями. Почався жахливий терор. Країну знов наповнили єзуїти, розгорнула свою діяльність інквізиція. Будь-яке богослужіння, крім католицького, було заборонене. Чехію позбавили всіх її привілеїв.

Унаслідок Білогорської битви розташування сил у Центральній Європі змінилося на користь Габсбургів та їх союзників. Це занепокоїло Данію, Англію та Республіку об´єднаних провінцій, які угледіли в цьому загрозу власним інтересам. Перший етап війни завершився, назрівало її поширення.


загрузка...