Навігація
Посилання


Всесвітня історія

6. Четвертий (франко-шведський) період війни 1635-1648 pp.


Поновивши союз зі Швецією, Франція вжила дипломатичних зусиль для активізації боротьби на всіх фронтах, де можна було протидіяти австрійським та іспанським Габсбургам.

Останній, найдовший період війни тривав в умовах, коли відчувалося виснаження обох сторін. Тому на театрі війни переважали маневрові дії, невеликі бої і лише кілька разів - великі битви. Напочатку 40-х років стала виявлятися зростаюча перевага французів і шведів. Шведи розбили імператорську армію восени 1642 p., зайняли Саксонію, увійшли до Моравії. Французи оволоділи Ельзасом, завдали поразки іспанцям. Фердінандові III (1637-1657 pp.) ставало зрозуміло, що війну програно. До мирних переговорів обидві сторони підштовхувалися виснаженням і розвалом обох армій. Масовим ставало дезертирство. Війна перетворювалася на безглуздя, але вона тривала, хоча вже йшли переговори: франко-австрій-ські в Монстері, шведсько-німецькі - в Оснабрюці.

У 1648 р. у цих містах були підписані мирні угоди (вестфальський мир), які закріпили політичну роздробленість Німеччини на 200 років. Німецькі князі забезпечили собі суверенітет. Іспанія лише частково отримала мир - вона продовжувала війну із Францією. Франція отримала нові території: на півдні - Руссільон, на північному сході - Артуа, на сході - частину Лотарингії.

Ця війна завдала жахливого розорення та виснаження Німеччині та країнам, які входили до імперії Габсбургів. Населення Німеччини скоротилося удвічі, подекуди - у 10 разів. У Чехії з 2,5 млн населення залишилося 700 тис.

Усе це наклало відбиток на всю систему взаємовідносин європейських держав на період після Вестфальського миру. Закріпивши новий баланс сил в Європі, він став межею двох великих періодів у всесвітній історії: Середньовіччя і Нового часу. У культурному відношенні період тридцятилітньої війни припадає на Пізнє Відродження.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Англия в эпоху абсолютизма (Статьи и источники) / Под ред. Ю.М. Сапрыкина. - М., 1984. - С. 19-30,55-68.
  2. Алексеев В.М. Тридцатилетняя война. - Л., 1961.
  3. Иеонин Ю.Е. Становление европейской системы государств. Англія и Габсбурги на рубеже двух епох. - Минск, 1989.
  4. Поршнев Б.Ф. Тридцатилетняя война и вступление в нее Швеции и Московского государства. - М., 1976.
  5. Сказкин С.Д. Международные отношения в Европе в конце XV и первой половине XVII в. // Сказкин С.Д. Из истории социально-политической и духовной жизни Западной Европы в средние века. - М., 1981.

загрузка...