Навігація
Посилання


Всесвітня історія

4. Буржуазно-національний визвольний рух на Балканах


З XIV-XV ст. майже весь Балканський півострів перебуває під гнітом Османської імперії. Але вже наприкінці XVII ст. після поразки у війні з Польщею у 1638 р. в імперії почав відчуватися занепад. Війна з Росією та Австрією сприяла цьому послабленню. У XIX ст. на Балканах спалахнув національно-визвольний рух, перш за все у Болгарії. Найбільшим селянським повстанням став виступ селян у 1841 р. Почався партизанський рух селян-гайдуків, які тероризували турецьку адміністрацію та поміщиків. Під турецьким гнітом перебували і греки. З 20 pp. XIX ст. посилення економічних позицій буржуазії привело до зростання національної самосвідомості. В Одесі у 1814 р. був створений таємний революційний „Союз друзів", - „Філіки Етеріа" з греків, які проживали в Росії. Навесні 1821 р. у Греції піднялося повстання, яке у 1826 р. було потоплене у крові, але визвольна боротьба греків тривала за підтримки Росії. У середині XIX ст. національно-визвольний рух у балканських країнах в умовах загального розвитку капіталізму досяг значних успіхів. Греція стала самостійною державою. Сербія стала автономним князівством, Чорногорія відстояла свою незалежність. Молдовія та Валахія об´єдналися в автономне Румунське князівство, залежне від Турції. В усіх цих країнах виник рух за відродження національної культури.

Слабкість народних мас, яка була спричинена їхньою неорганізованістю, привела до того, що політична влада у нових балканських державах опинилася в руках буржуазії та різних угруповань поміщиків і прийняла форму конституційної монархії.

Виразниками поглядів революційних верств селянства і міської дрібної буржуазії були революційно-демократичні діячі, які відчули на собі вплив російських революційних демократів.

Національне питання на Балканах лишалося й надалі невирі-шеним: болгари, албанці, серби та греки лишалися під гнітом феодальної Туреччини. Великі держави продовжували боротьбу з Туреччиною за панування на Балканах та на Близькому Сході. Все це вкупі значно ускладнювало політичне становище на Балканах.


загрузка...